HILOTHERAPY® Chemo Care cihazı

Onkolojide yeni bir yaklaşım olan HILOTHERAPY®, sabit bir sıcaklık kullanılarak hedeflenen bir şekilde fiziksel bir termal terapi şeklidir.

HILOTHERAPY® Chemo Care cihazı, kemoterapiye bağlı polinöropatinin (CIPN) ve el-ayak-sendromlarının (HFS) uzun vadeli komplikasyonlarını ve yan etkilerini bunun yanı sıra kemoterapiye bağlı saç kaybını (alopesi) önemli ölçüde azaltır ve önler.

 

Polinöropati (CIPN) ve el-ayak sendromu (HFS)

Kemoterapi genellikle polinöropati (CIPN) veya el-ayak sendromu (HFS) olarak bilinen komplikasyonlarla ilişkilidir. Bu komplikasyonlar, kemoterapi ilacının el ve ayaklardaki kan kılcal damarlarına (en küçük damarlar) girerek bu bölgelere zarar vermesi nedeniyle oluşur.

Kemoterapi tedavisi sonrasında hastaların % 67-80 ‘sinde polinöropati (CIPN) gelişmekte ve bu hastaların yaklaşık %34’ünde yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek şekilde kalıcı hale gelebilmektedir.

 

 

HILOTHERAPY® CIPN ve HFS’yi önlemeye nasıl yardımcı olur?

Kemoterapi ilacının ekstremitelerin kılcal damarlarına girmesini önlemek için bu alanların hem kan dolaşımını hem de metabolizmasını yavaşlatmak gerekir. Bu, dokuların sıcaklığını azaltarak elde edilebilir. 10°C’lik bir sıcaklık düşüşü, metabolizma hızında %50’lik bir azalma sağlar.

HILOTHERAPY® kullanılarak, el ve ayak bölgesindeki yerel doku sıcaklığı, belirli bir değere ayarlanmış, serin ve sabit bir seviyede tutulabilir. Metabolizmanın ve kan dolaşımının sabit bir düzeye indirilmesi, kemoterapi ilacının ne kadarının ekstremitelere girdiğini sınırlar.

 

Avantajları

  • Tedavi kemoterapi öncesinde, esnasında ve sonrasında belirli sürelerde kullanılır.
  • Tüm kemoterapi süresi boyunca ellerde ve ayaklarda dolaşımın azaltılması
  • El ve ayaklardaki yan etkileri önler
  • İyileştirilmiş yaşam kalitesi
  • Ekstremitelere ulaşan kemoterapi ilaçlarının miktarında önemli bir azalma
  • Yan etkilerle ilişkili uzun süreli bakım sonrası tedavilerden kaçınma
  • Geleneksel soğutma yöntemlerinin oluşturacağı yan etkilere maruz kalmama

 

HILOTHERM ChemoCare cihazı, vücuda her uygulama için özel olarak tasarlanmış manşetler ve içinden bir soğutma ortamının aktığı kapalı devre bir sirkülasyon sisteminin bir kombinasyonunu kullanarak çalışır.

 

Yüksek hassasiyetli sensörler, saatlerce sürse bile tedavi süresince sabit bir sıcaklık sağlar.

 

HILOTHERAPY® kullanılarak, el ve ayak bölgesindeki serin dokulara uygulanan yerel sıcaklık için belirli bir değer ayarlanabilir ve dikkatle korunabilir.