Haberler

Meme Kanseri Tedavisinde MammaPrint Testi İle Gereksiz Kemoterapiye Son

Meme cerrahisi sonrasında kanserin hangi hastalarda tekrarlayabileceğini belirleyen genetik test, ihtiyacı olmayan hastalara gereksiz yere “koruyucu kemoterapi” verilmesinin önüne geçebiliyor.

Meme kanserinin ameliyattan sonra uzak organlarda ya da meme dokusunda tekrarlama riskinin bulunduğunu belirten Doç. Dr. Arslan “Bu sebeple meme kanseri hastalarının birçoğuna ameliyat sonrasında hastalığın tekrarlamasını önlemek amacıyla koruyucu amaçlı kemoterapi başlanıyor. Ancak kemoterapi sancılı bir süreç. Yan etkileri sebebiyle kişinin hayat kalitesini düşürüyor. Üstelik genetik özelliklerine bağlı olarak hastaların hepsinde ameliyattan sonra kemoterapi verilmesi gerekmiyor. Tüm kanser tedavi ve çalışmalarında artık kişiselleştirilmiş, kişiye özel tedaviler öne çıkıyor.Son yıllarda dünyada kullanılmaya başlanan yeni gen testinde, meme kanseriyle ilişkili 70 asıl, 465 kontrol geni değerlendirilerek hastanın kanserinin tekrarlayıp tekrarlamayacağı büyük oranda belirlenebiliyor” dedi. Devamı…

 

 

Her Erken Teşhis Edilen Meme Kanseri Hastasına Kemoterapi Gerekmiyor

Memelerindeki tümörün küçük olduğu ya da kanserin erken aşamasında oldukları tespit edilen kadınlar, standart uygulama olarak ameliyattan sonra kemoterapi de görüyor. Bunun nedeni, kanserin geri gelme ya da yayılma riskini ortadan kaldırmak.

Avrupa’da yapılan araştırma ise erken teşhis edilen yüksek riskli meme kanseri vakalarının yüzde 46‘sında kemoterapiye ihtiyaç olmadığı sonucuna vardı.

MammaPrint adlı bir test üzerinde yapılan test, tümörün genetiğini mercek altına aldı. Test sonunda, hangi meme kanseri hastalarının kemoterapiye uygun oldukları tespit edilebiliyor. Devamı…

API –>